Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunikační kartičky

25. 4. 2009

Proto jsem velmi ráda, že jsem poznala maminku Karlu a její dvouletou dceru Haničku.....

 

Byla tak ochotná, že mi poskytla informace o komunikačních kartičkách spolu s příběhem, jak tzv.  "na to".....

 

Karla píše:

 

Při schůzkách s pracovnicí z rané péče jsme přišly na to, že Hanička dobře reaguje na kontrast černá-bílá. Připravila jsem proto sadu velkých obrázků formátu A4, jednoduché obrázky bez zbytečných podrobností, které děti s CVI pletou. Každý velký obrázek měl i stejnou zmenšenou kopii. Obrázky jsou zalaminované, aby byly odolnější. Haničce jsem ukazovala, a dělám to dodnes, obrázky samotné, potom s bílou prázdnou čtvrtkou a po čase i dva obrázky najednou pro přenášení pozornosti. Podobně pracujeme i s malými obrázky, které suchým zipem přichytím na ohraničenou desku.

 

Potom jsme začaly učit Haničku poznávat konkrétní obrázek,například kytičku.ObrazekPři ukazování jí říkám "Hani, to je kyti", "Hani, podívej se na kyti", "Hani, vem si kyti". Známý obrázek ukazuje s neznámým, aby se zvýšila pravděpodobnost, že se Hanička trefí. Úspěchy jsou velmi střídavé.

 

Zalaminované kartičky má Hanička pomocí suchých zipů pověšené i ve svém koutku na dece a umí si je sundat a "prohlížet" očima i pusinkou.

Obrazek


Kartičky začínáme používat i na komunikaci. Vyrobila jsem si desku z kartonu, kterou jsem upravila samolepící tapetou a přilepila suché zipy. Na každou pravidelnou denní činnost jsem nakresila kartičku se zástupným předmětem. Použila jsem rubovou, bílou stranu obyčejného prostírání z pevnějšího PVC.

 

ObrazekTak např. jíst - lžička, pít - kojenecká lahvička, hrneček, jít Obrazekven - bota apod.. Kartičku sundám, ukážu Haničce a řeknu jí, co budeme dělat. Zkouším i výběr, ukážu Haničce dvě kartičky, lžičku a lahvičku, a ptám se "Co chce Hanička dělat, hamat nebo bumbat z lahvičky?" Hanička si vezme jednu kartičku a já ji podle toho dám jídlo nebo pití. Důležité je respektovat vybranou kartičku, i když by chtěla něco jiného, dostane to, co si vybrala.

 

 

Od rané péče jsem získala adresu na demo program na vytváření těchto komunikačních kartiček -  Boardmaker -  od firmy Mayer-Johnson. ObrazekProgram je plně funkční 30 dnů. Obsahuje několik tisíc obrázků seřazených podle tématických celků. Kartičky si můžete upravit zcela podle svých potřeb, velikost, orámování, barvu pozadí i obrázku. Já jsem si tak vytvořila např. obrázek barevný, černobílý ...Můžete si tak připravit i kartičky pro budoucí použití a i takové, na které vaše  výtvarné schopnosti nestačí.

Je to bezplatná demo verze na 30 dní a znovu nejde naistalovat na stejný počítač. My jsme si Obrazekstáhli asi 60 obrázků do Wordu nebo 602Photo, abychom je měli stále k použití a mohli si je opakovaně kdykoliv vytisknout.

 Na stránkách www.mayer - johnson.com najdete  hned druhý program od shora Boardmaker v6 Software family windows. Než vám  pošlou zdarma plně funkční demo na 30 dní musíte  vyplnit v angličtině dotazník, je tam jméno, povolání, jestli už máte  program doma, jak jste  ho objevili. Není to moc složité. V otázce jakou potřebujete  verzi jsme napsali windows 6. Pak to poměrně dlouho nahrává, někdy i 45minut. Ten program by měl mít i českou verzi, ale nám to funguje jen v angličtině, ale dá se v tom zorientovat. Kdybyste  potřebovali, tak  můžeme poradit.

To, že je program na 30 dní, nevadí, vybrané obrázky si přenesete třeba do Wordu a můžete s nimi pracovat i po uplynutí této doby. Jak na to"

1.  obrázek přeneseš na plochu (klikni na zmenšeninu obrázku a poté na prázdnou plochu)
2. pak musíš kliknout pravým tlačítkem myši na ten obrázek a objeví se tam "Pointer Tool" na tento nápis klikni levým tlačítkem myši
3. opět levým tlačítkem klikneš na obrázek a objeví se rámeček
4. levým tlačítkem myši klikneš do rohu rámečku, držíš tlačítko myši a tahneš obrázek (takhle ho roztahneš na celou bílou plochu)
5. Stiskem tlačítek Ctrl+PrintScreen zkopíruješ obrazovku
6. otevři si nějaký foto program (602photo, Adobe Photoshop nebo např. ZonerPhoto Studio) a zde dáš - úpravy - vložit jako nový obrázek (nebo vložit obrázek ze schránky)
7. můžeš si obrázek ihned oříznout nebo dáš jen uložit (ukládej do formátu jpg. a ne do bmp., který je většinou předvolený.

Ještě jedna maličkost - můžeš si změnit jazyk pro výběr slov na češtinu - v pravém horním roku je malé okno, kde vybíráš obrázky - zde klikni na pravý obrázek (po najetí na obrázek se objeví Change symbol names - a z roletky vyber češtinu.)
..........................................

Každé dítě potřebuje individuální úpravu podmínek pro zrakové vnímání v závislosti na typu postižení. Je třeba zvolit správnou velikost, kontrast, siluetu, konturu, barevný odstín, sytost barvy předmětu a pozadí.

Tento program vám to umožní.  Lze nastavit velikost obrázků (až A4), i vše ostatní. Umožní dokonce umístit předměty do rámečků.

Nápad: vytvoření vlastních sad obrázků větší velikosti, zalaminovat a použít jako pexeso.

Obrázky můžete vytisknout na běžný papír nebo na tzv. pauzák, pak je dobré obrázek zalaminovat.  Obrázky tak mohou děti brát do rukou a zkoumat je i pusou.

Obrazek
Karla ještě píše: Připravené kartičky řadím do kroužkových desek, kde mám zalaminované barevné čtvrtky s pásky suchých zipů. Mohu tak používat obrázky i mimo domov kamkoli s Haničkou půjdeme, cvičit, k lékaři, na cestu k příbuzným apod.

 

Určitě jste sami přišli na to, že pokud kliknete na obrázky, zvětší se vám!

A samozřejmě nemusíme dodávat, že to všechno je lopotná práce s miliónem opakování a střídavými úspěchy.....ale my to přece nevzdáme!

 

Ještě mám pro vás bonus navíc, maminka Karla má pro svou Haničku samozřejmě také spoustu hraček a jiných pomůcek , které pro ni sama vyrobila, naleznete je zde:


a pokud k nim budete potřebovat  nebo chcete komentář,  kontaktujte Karlu zde  na  této  mailové adrese  

 

 

Zalaminované fotky

 

tak tohle je to nejnovější, co nás teď čeká..... fotky na stole jsou zalaminované, aby se používáním nezničily.... vyfotili jsme členy rodiny a nejoblíbenější hračky a budeme se snažit motivovat Honzíka, aby se naučil fotky rozeznávat, pokud je to v jeho možnostech a později dělat výběr ze dvou fotek....

- samozřejmě začínáme tím, aby si fotky vůbec uvědomil, dáváme mu výběr z fotky a prázdné bílé plochy a stále dokola opakujeme, co to je..... je to nadlouho

 máte tipy, jak jste se učili komunikovat se svým prckem? napiště nám.....

 

Obrazek     Obrazek

   

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kolankiewiczová

(Milada, 19. 5. 2010 3:55)

Ahoj Lucko a Honzíku,
nevím jestli si na mě a moji Terezku vzpomínáte - byly jsme s Vámi v Holenském Dvoře. Mám problém a Vy mi můžete možná poradit. Terezka má CVI a měli bychom začít s obrázky. Dle slov MUDr. Zobanové máme začít s reálnými fotografiemi předmětů - program Boardmaker tedy snad později. Nevíš prosím Tě, zda existují nějaké stránky či knižní publikace, kde bychom mohli fotografie reálných předmětů nalézt?

Díky

Milada (smidlova.milada@seznam.cz)

Nenašla jsem...

(Pavla, 25. 5. 2009 8:59)

Dnes jsem dočetla Vaše super stránky a při vzpomínání, čím jsme procházeli s naší Karolínkou jsem nenašla program,který nám doporučili s Ranné péče "Méďa 99". Třeba se vám bude něco líbit.
http://www.petit-os.cz/Meda99.php
Zdraví Pavla